Більшість скажуть, що купити простіше і дешевше, що будівництво - це морока, що реальна ціна завжди вища найточнішого кошторису, відповідальних майстрів знайти нелегко і так далі.

Так, сперечатися з цим важко. Але все ж... Хочемо поділитися однією дуже корисною історією, раптом, кому стане в нагоді.

Початковий план був пов´язаний з будівництвом і вимагав часу і терпіння. Спочатку треба було чітко усвідомити, що саме ми хочемо, вивчити, накреслити, розрахувати графік робіт і скласти кошторис, обов´язково додавши чималу дещицю непередбачених витрат. Потім слід було взяти кредит для покупки ділянки і закладки сучасного надійного фундаменту.

Поки виплачується кредит (а сума виходила цілком посильна), ставимо фундамент, потихеньку у вільний час облагороджуємо ділянку, ростимо молодий сад, може бути, зводимо госпбудівлі і інше, не дуже напружуючись і не втрачаючи при цьому звичних зручностей. До кінця виплат по кредиту ще раз все детально вивчаємо, прораховуємо, підбираємо бригаду, складаємо детальний план робіт і обов´язково враховуємо, що і часу і грошей знадобиться як мінімум на третину більше від запланованого. Одночасно розглядаємо варіанти продажу квартири.

Дуже намагаємося звести до весни і мобілізуємо всі сили для ударного ривка. Дітей на літо до бабусі, самі в літній кухні, якщо є, або навіть в наметі (у нас він просторий, двошаровий, двокімнатний - просто апартаменти). А можна збити якусь тимчасову будівлю з матеріалів, які потім стануть в нагоді, або тимчасово зняти квартиру, або на крайній випадок, потіснити батьків. І якщо не полінуватися і все добре продумати і розрахувати, то за 3-4 місяці цілком реально побудувати будинок з основною обробкою і навіть почати косметичний ремонт.

Подальші роботи можна вести вже проживаючи в будинку всією сім´єю і покриваючи деякі незручності явними перевагами приватного будинку: вже є куточок на свіжому повітрі, де можна посмажити шашлики, попити чайку, насолоджуючись ранкової свіжістю або вечірньою прохолодою, відпочиваючи після трудового дня. На грядці свіжа рум´яна полуничка, за нею піде запашна малина, до пізньої осені свіжа зелень без нітратів і зовсім скоро молодий сад порадує першим урожаєм: не треба бути великим Огородником, щоб дозволити собі ці приємності. А взимку ніхто не зламає прикольного сніговика, якого ви з задоволенням зліпите разом зі своїми дітьми. Це лише деякі переваги з багатьох.

Ось так ми збиралися діяти. Але, хто б не дізнавався про наші плани, починав розповідати про жахи будівництва, хоча самі з ним не стикалися і переконувати нас у тому, що наші плани - утопія. І ми продали квартиру і купили готовий будинок, про що зараз дуже шкодуємо. Уявіть собі наші почуття, коли пізніше нам доводилося зустрічатися з людьми такого ж достатку, яким вдалося втілити в життя дуже схожі проекти.

А зараз я розповім про сюрпризи, які вас можуть очікувати при купівлі вторинного житла. Кредит, до речі, довелося взяти все одно, так як середній будинок коштує набагато дорожче середньої квартири в рівнозначних районах. Навряд чи я зможу підібрати слова, які в повній мірі змогли б висловити почуття глибокого розчарування, що спіткало нас. Причому, розчарування росте, збільшуючись прямо пропорційно часу проживання в новому будинку і маси витрачених на благоустрій грошей і зусиль, іноді переходячи депресію. Постараюся розповісти коротко.

Перш за все, як би уважно ви не дивилися, яких би консультантів не приводили, все одно виявиться, що не догледіли дуже багато, особливо якщо житловий будинок, забитий меблями, килимами, паласами і його спеціально готували до продажу. Прихованими виявляться зовсім не гідності. Наприклад, нам говорили, що у ванній, під пральною машиною, є місце для підключення унітазу, зливна яма велика, і, взагалі, вони її ніколи не качали, так як вода йде. Виявилося, немає під машиною нічого, а яма обсягом не більше куба, і качати її треба щотижня. Найприкріше, що ніде нову вирити і стару переробити неможливо в силу цілого комплексу обставин непереборної сили.

Подолати довелося, врешті-решт, але якою ціною !!! Коли побачили будинок без меблів, килимів, то відчули справжній шок. Величезні тріщини, підлога похила, кути завалені. Далі більше. Все відразу не переробиш, тому вирішили не чіпати поки опалення і водопровід. Даремно! Дивом, сильно намучившись, дотягли до весни. Напевно, до нас тут жили білі ведмеді. В кінцевому рахунку, не залишилося нічого, що можна було б залишити без змін. Ось тут ми і познайомилися з цінами на будматеріали і з усіма заморочками будівництва! Тільки перебудовувати набагато складніше, ніж будувати, враховуючи багатьох незручностей, а іноді і зовсім неможливо. Але найжахливіше - це неправильно складений фундамент, наслідком чого і виявилися тріщини в стінах. Найбільше побоюючись саме цього, ми цей факт примудрилися не помітити.

Якимось дивом зовнішній шар цегли виявився без помітних тріщин, а нерівності на фундаменті колишні господарі пояснили багаторічної непрофесійної штукатуркою. Виявляється, штукатурка була єдина, передпродажна, з метою приховати руйнування. Зміцнити і відновити фундамент дорожче, а, головне, набагато складніше, ніж побудувати новий. І ніяких гарантій, що процедура виявиться ефективною! А на вигляд - великий, високий, солідний цегляний будинок. Нізащо не передбачиш таку кількість підводних каменів. Тому-то готові будинки і таять в собі стільки неприємних сюрпризів. Ось так ми заощадили гроші і сили, навіть ворогу не побажаєш!

Можу припустити, що будівництво теж приховує чимало сюрпризів, але це того варте. Найважливіше, що ви можете робити так, як вам потрібно, як вам подобається. Ви так само можете проектувати так, щоб подальші перспективні зміни були можливі, можете контролювати і регулювати всі процеси. Можливо, ви заощадите чимало, багато роблячи своїми руками. Я впевнена, що саме будівництво дає більше шансів отримати будинок своєї мрії, де кожен куточок вас буде радувати, а не дратувати.

АВС-Кlinkergruppe 2006-2023