Який будинок побудувати краще: одноповерховий або двоповерховий - питання, важливе для багатьох сімей, які планують індивідуальне будівництво. Обидва варіанти мають свої переваги, особливості, недоліки, здатні похитнути чашу терезів на користь одного або іншого рішення.

Який будинок побудувати краще: одноповерховий або двоповерховий?

Однозначно відповісти на це питання досить складно, оскільки в якості порівняльних характеристик виступає велика кількість чинників. Провідні з них:

Потреби майбутніх власників будинку або склад сім´ї, інтереси, звички, спосіб життя.

Розмір ділянки, на якій передбачається будівництво. Якщо мова йде про ділянку на 6-8 соток - відповідь однозначна: пріоритет буде за двоповерховим будинком, так як він дозволяє заощадити площу ділянки і дозволяє комфортно жити родині з чотирьох-п´яти осіб.

Матеріал будівництва, особливості проектування, тип фундаменту.

Вартість зведення житла

Для більш точного порівняння і винесення перерахованих факторів за рамки порівняльного аналізу має сенс розглядати одноповерховий і двоповерховий будинок, плюси і мінуси кожного, відштовхуючись від того, що умовно вони з однаковою площею, схожими конструктивними елементами і технологією зведення будівлі.

Двоповерховий будинок

Для початку розглянемо особливості проживання в двоповерховому будинку.

Плюси

Перевагами проживання в двоповерховому будинку можна назвати:

Можливість усамітнитися для кожного з членів сім´ї.

Вид, що відкривається з вікон другого поверху.

Теплі спальні верхнього поверху за рахунок циркуляції повітря в приміщенні.

Можливість облаштувати не тільки базові приміщення (спальні, кухню, вітальню, передпокій), але і допоміжні, більярдну, робочий кабінет.

Тиша. Шум з кімнат першого поверху і вуличний шум до верхніх кімнат або не доходить зовсім, в залежності від звукоізоляції або доходить як приглушених звуків, які не заважають відпочинку.

Виразний фасад, на якому є місце для декору.

Наявність балкона або лоджії, що збільшує житловий простір.

Мінуси

Недоліками проживання в такому будинку є:

Необхідність часто пересуватися по сходах. Для маленьких дітей і літніх людей сходи не тільки незручні, але і небезпечні, якщо вони круті.

Необхідність робити на другому поверсі додатковий санвузол.

Не всі кімнати такого будинку використовуються мешканцями, якщо мова йде про невелику сім´ю. У таких випадках життя часто зосереджене в одній з площин будинку, найчастіше на першому поверсі.

Одноповерховий будинок

Плюси

Перевагами одноповерхового будинку є:

Простота обслуговування і ремонту. Вести роботи в ньому можна своїми силами, не залучаючи фахівців. Для ремонту не потрібні будівельні ліси.

Немає необхідності пересуватися по сходах, що особливо важливо для людей похилого віку та сімей з маленькими дітьми.

Менша поверхня стін, а значить менші витрати на їх зведення.

Відсутність перекриття між поверхами, що полегшує конструкцію і зменшує навантаження на стіни і фундамент.

Мінуси

Будинок, в якому крім базових приміщень передбачений кабінет, бібліотека або веранда займає велику площу на ділянці. Щоб потрапити з кімнати в кімнату доведеться долати великі коридори.

Якщо власники будинку хочуть вийти за рамки стандартного планування, вони зіткнутися з необхідністю посилювати фундамент або ускладнювати геометрію покрівлі, яке тягне за собою збільшення її площі і подорожчання будівництва.

Будинок з мансардою

Це компромісне рішення між зведенням одноповерхового і двоповерхового котеджу з бруса. Мансарда - житлова площа в горищному просторі. Фасад цієї «прибудови» утворений схилами даху. У цій зоні зазвичай облаштовують спальні, дитячі, кабінет, гостьову кімнату.

Переваги:

Додаткова житлова площа при економії коштів на будівництво будинку і площі ділянки;
Незвичайна, цікава зовнішність котеджу.

Недоліки:

Площа мансардного поверху менша площі нижнього. Не варто розраховувати на те, що зведенням мансардного поверху ви отримаєте таку ж житлову площу, як внизу.

Роботи з утеплення покрівлі, за відгуками фахівців, у деяких проектах перекривають вигоду від будівництва мансардного поверху, вимагаючи великих витрат.

Необхідність ускладнювати конструкцію даху, доповнювати її вікнами, що ускладнює споруди.

Розрахунок вартості

Вартість будівництва - один з вирішальних і найбільш обговорюваних факторів на користь вибору того, який будинок побудувати дешевше: одноповерховий або двоповерховий.

Фундамент і покрівля

Стрічковий монолітний фундамент двоповерхового котеджу (за умови, що порівнюються одно- і двоповерховий дерев´яний будинок з бруса однакової площі, в 160 кв. метрів) має меншу довжину стрічки, ніж одноповерхового. Для заливки фундаменту одноповерхового будинку знадобиться в середньому сорок два кубічних метри бетону. Для двоповерхового досить двадцяти дев´яти - тридцяти кубічних метрів. Різниця в десять-дванадцять кубічних метрів дозволяє заощадити значну суму грошових коштів.

Заливка вимощення в двоповерховому будинку економить півтора кубічних метра бетону при ширині в один метр і товщиною в десять сантиметрів, що також скорочує витрати на заливку фундаменту.

Покрівельні роботи для одноповерхових і двоповерхових будівель різняться за площею. Одноповерхові будівлі вимагають більшої площі скатів з урахуванням наявності горищного приміщення і особливостей їх планування, а також кута нахилу, тому покрівельні роботи на двоповерховому дерев´яному будинку з гаражем обходяться дешевше.

Стіни

Площа стін одноповерхової будови набагато менше площі двоповерхового. Якщо порівнювати будинок з бруса з однаковою площею, наприклад в сто шістдесят квадратних метрів різниця складе шістдесят метрів квадратних. У вартість кладки стін входить ціна будівельного матеріалу, висотні роботи, що вимагають використання будівельних лісів, оплату праці робітників, матеріали для утеплення та оздоблення.

Комунікації

Прокладка комунікацій в одноповерховому будинку набагато простіше, швидше і дешевше, ніж в двоповерховому. У двоповерхівках часто розміщують додатковий санвузол на верхньому поверсі. Якщо він розташований над санвузлом нижнього поверху це суттєво ускладнює прокладку комунікацій і об´єднання їх в єдину систему. Труби водопостачання і каналізації потрібно буде прокладати в міжповерховому перекритті, що ускладнить його конструкцію і потребує врахування ще на етапі проектування.

Аналогічним чином проектується опалення. Воно в будівництві в два поверхи більш складне. Навіть твердопаливний котел або піч потребують більшої довжини димоходу, що не може не відбитися на вартості, збільшуючи її вдвічі в порівнянні з будинком в один поверх.

Житлова будова вимагає наявності правильно організованої системи вентиляції. Система з припливною витяжкою і повітроводами в двоповерховому будинку монтується набагато складніше і вимагає великих витрат. У одноповерхівки вентиляцію можна змонтувати в будь-який момент, провівши її по горищі.

Прокладка електричних кабелів для дво- і одноповерхового будинку приблизно близька за вартістю.

Висновки

Об´єктивно судити про те, що краще і вигідніше одноповерховий або двоповерховий будинок будувати можна тільки маючи на руках проекти одно- і двоповерхової будівлі, розроблених для конкретної ділянки, з урахуванням всіх побажань майбутніх власників житла. Для багатьох оптимальним рішенням стає зведення дерев´яних одноповерхових будинків з мансардою, а хтось твердо переконаний в тому, що в його будинку має буди лише два поверхи.

На практиці будинку в 1 і 2 поверхи з однаковими параметрами зустрічаються рідко. Якщо розібратися, то в них знайдеться чимало відмінностей в прокладанні комунікацій, матеріал стін, покрівлі, фундаменті, які при однаковій житловій площі дадуть різний результат вартості будівництва. Для більшості замовників саме вона стає визначальним фактором вибору.

Судячи з численних відгуків тих, хто самостійно займався зведенням свого житла коштує абстрагуватися від вартості і вибирати суто з міркувань зручності, надійності та практичності. Ці параметри визначаються на довгі роки, а вартість зведення будівель може коливатися.

АВС-Кlinkergruppe 2006-2024